HERKES “BULUT” HAKKINDA KONUŞUYOR. AMA BU NE ANLAMA GELIYOR? BIZDE BULUT KONUŞMALI MIYIZ?

Giderek daha fazla, teknoloji buluta geçiyor. Bu sadece bir heves değil – geleneksel yazılım modellerinden biri IaaS veya SaaS, son 10 yılda sürekli bir ivme kazanmıştır. Geleceğe bakacak olursak, önümüzdeki on yıllık bulut bilişim, mobil cihazları kullanarak her yerden işbirliği yapmanın daha da fazla yolunu vaat ediyor.

Peki bulut bilişim nedir? Temel olarak, bulut bilişim bir çeşit dış kaynak kullanımı yazılımı, veri depolama ve işlemesidir. Kullanıcılar, internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan giriş yaparak uygulamalara ve dosyalara erişirler. Bilgi ve programlar dış taraflarca barındırılıyor ve kullanıcının sabit diski yerine küresel bir güvenli veri merkezi ağında bulunuyor. Bu, işlem paylaşmayı ve işbirliğini kolaylaştırır ve kullanıcının nerede olduğuna veya hangi cihazın kullanıldığına bakılmaksızın güvenli mobil erişim sağlar.

Bulut bilgi işlem, bilgi işlem kaynakları sağlamanın daha etkili bir yoludur. Bulut bilişim ile yazılım ve hizmet ortamları abonelik tabanlıdır. Kullanıcılar lisans satın almak yerine aylık bir ücret öderler. Buda şirketler için kullanmayacakları gelecekte ihtiyaç olup olmayacağı belli olmayan fazla kaynaklar için ek maliyet yüklenmemelerine neden olur. Yazılım ve platformlar sağlayıcılar tarafından yönetilir ve maksimum performans ve güvenlik için sürekli güncellenir. Bilgi işlem gücü, merkezileştirme yerine uzak sistemlerde tutulur, bu nedenle, işletme büyüdükçe kullanıcılar ekstra kapasiteye ihtiyaç duyduğunda anında bu ek kaynaklara erişebilir. Birden fazla kişi, paylaşılan bir programa veya dosyaya erişebilir ve farklı konumlardan gerçek zamanlı olarak işbirliği yapabilir. Buda işletmeler arası veri, bilgi paylaşımında hız, memnuniyet ve müşteri sadakati oluşmasına yardımcı olur.

Gartner, Bulut Hizmetleri Sektörünün 2022 Yılında katlanarak Büyümesini Planlıyor.

Gartner, Inc.’e göre, dünya çapındaki kamu bulut hizmetleri pazarının 2019’da yüzde 17,5 artarak 2018’de 182,4 milyar dolardan 214,3 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

Son Gartner anketlerine göre, kuruluşların üçte birinden fazlası bulut yatırımlarını ilk üç yatırım önceliği olarak görüyor ve bu da pazar tekliflerini etkiliyor. Gartner, 2019’un sonuna gelindiğinde, teknoloji sağlayıcılarının yeni yazılım yatırımlarının yüzde 30’undan fazlasının, yalnızca buluta geçeceğini tahmin ediyor. Bu, lisans tabanlı yazılım tüketiminin daha da düşmesine neden olurken, SaaS ve abonelik tabanlı bulut tüketimi modelleri yükselmeye devam ediyor.

Kaynak: Gartner (Nisan 2019)
Bizde bulut konuşmalı mıyız? Biz konuşmaya başlamazsak birileri konuşacak, bu durumda biz dinleyen mi olmak istiyoruz konuşan mı! İyi karar vermek gerekiyor.

BPaaS = hizmet olarak iş süreci; IaaS = hizmet olarak altyapı; PaaS = hizmet olarak platform; SaaS = servis olarak yazılım

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir