BLOCKCHAIN ?

Dağıtılmış Bir Deger
Blokchain, ağ üzerinde gerçekleşen tüm işlemleri kaydeden dağıtılmış bir defter olarak tanımlanmaktadır.
İnternetten sonraki en büyük dijital ağ teknolojisi olarak şimdiden tüm dünyada etkilerini göstermeye başlayan bir teknolojidir. 

Günümüzün Kayıt Sistemleri;

Bir iş ağının üyeleri birbirleriyle işlem yapar, ancak işlemlerinin ayrı kayıtlarını tutar. Her bir üyenin tuttuğu bu kayıtlar, temin ettiği ve kendisinin oluşturduğu o anki verilerden oluşur. 

Blockchain Farkı;

“Modern” işlemler sistemi tarafından temsil edilen verimsizliklerin yerine, iş ağları, ağ üzerinde kimliğin oluşturulması, işlemlerin yürütülmesi ve verileri depolamaya yönelik standart yöntemlere sahip olsaydı ne olurdu? Bir varlığın yerini belirlemek, bir kez yazılmış, değiştirilemeyen ve bu nedenle güvenilir olabilecek bir işlem listesine bakarak belirlenebilirse ne olur?

Defter bilgi paylaşılmasına ek olarak, defteri güncelleyen işlemler de paylaşılır. Merkezi olmayan ve işbirliğine dayalı olmanın yanı sıra, bir blokçubuğa kaydedilen bilgiler, sadece bir işleme bir kütüğe eklendikten sonra değiştirilemeyeceğini garanti eden kriptografik teknikler kullanarak eklenebilir. 

Bu değişmezlik özelliği, katılımcıların bilgi gerçekliğinden sonra değişmediğinden emin oldukları için, bilginin yerini belirlemeyi kolaylaştırır. Bu nedenle blok zincirler bazen ispat sistemleri olarak tanımlanır.
İş ağını paylaşılan bir defter tutma aracıyla koordine etme kabiliyeti sayesinde blockchain ağları, güven ve görünürlük geliştirirken özel bilgi ve işleme ile ilişkili zaman, maliyet ve riski azaltabilir.

Artık blockchain’in ne olduğunu ve neden yararlı olduğunu biliyorsunuz. Önemli başka ayrıntılar da var, ancak hepsi bilgi paylaşımının ve süreçlerin bu temel fikirleriyle ilgilidir.

Bu çalışma, The Linux Foundation group Hyperledger çalışmalarından derlenmiştir.

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir